Slovník roku 2006 udělen

18.6 2015
SLOVNÍK ROKU 2006
Do 13. ročníku soutěže pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů (JTP) bylo přihlášeno 93 titulů (viz http://www.jtpunion.org/spip/rubrique.php3?id_rubrique=21). Odborná porota, složená ze zástupců všech profesních překladatelských a tlumočnických organizací z České a Slovenské republiky, nakladatelů a dalších odborníků, zasedala 17. února a hodnotila 64 z nich.

Hlavní cenu SLOVNÍK ROKU 2006 získala publikace:
Naďa Svozilová, Hana Prouzová, Anna Jirsová: SLOVNÍK SLOVESNÝCH, SUBSTANTIVNÍCH A ADJEKTIVNÍCH VAZEB A SPOJENÍ. ACADEMIA Praha 2005.
Cena je spojena s finanční odměnou 20 000,- Kč, kterou věnuje JTP.

Na dalších místech se umístily:
2. Kolektiv autorů: SLOVNÍK ZNAKOVÉHO JAZYKA TERMINOLOGIE Z OBDOBÍ TĚHOTENSTVÍ, PORODU A PÉČE O NOVOROZENCE – na CD-ROM. Centrum pro matky se sluchovým postižením a Středisko rané péče Tamtam. Praha 2005.
3. Kolektiv autorů: ČESKÝ LES - PŘÍRODA, HISTORIE, ŽIVOT. Baset Praha 2005.

Cena poroty za překladový slovník:
Emmy Máčelová-van den Broecke, Dana Spěváková: ČESKO-NIZOZEMSKÝ SLOVNÍK. LEDA, Voznice 2005.
Cena je spojena s finanční prémií 10 000,- Kč, kterou věnuje Asociace konferenčních tlumočníků ASKOT.
Na dalších místech:
2. M. Sádlíková a kol.: Velký česko-ruský slovník. LEDA, Voznice 2005, ve spolupráci se Slovanským ústavem AV ČR.
3. Ivan Krouský, František Šilar: Japonsko-český slovník. LEDA, Voznice 2005.

Cena poroty za výkladový slovník:
Václava Holubová a kol.: Nový akademický slovník cizích slov A-Ž. ACADEMIA, Praha 2005.
2. Technický slovník naučný – sv.1-8. Encyklopedický dům, Praha 2001-2005.
3. Martin Vokurka, Jan Hugo a kol.: VELKÝ LÉKAŘSKÝ SLOVNÍK. Maxdorf, Praha 2005.

Cena poroty za encyklopedické dílo:
Kolektiv autorů: ČESKÝ LES - PŘÍRODA, HISTORIE, ŽIVOT. Baset, Praha 2005.
2. M. Lutovský, L. Smejtek a kol.: PRAVĚKÁ PRAHA. LIBRI, Praha 2005.
3. Jiří Langer: ATLAS PAMÁTEK – EVROPSKÁ MUZEA V PŘÍRODĚ. ILUSTROVANÝ PRŮVODCE PO MUZEÍCH LIDOVÉ ARCHITEKTURY. Lidové stavby obytné, hospodářské, technické a sakrální, řemesla a obyčeje. Baset, Praha 2005.

Cena poroty za elektronický slovník:
Kolektiv: SLOVNÍK ZNAKOVÉHO JAZYKA TERMINOLOGIE Z OBDOBÍ TĚHOTENSTVÍ, PORODU A PÉČE O NOVOROZENCE – na CD-ROM. Centrum pro matky se sluchovým postižením a Středisko rané péče Tamtam, Praha 2005.
2. Věra Petráčková, Jiří Kraus a kol.: VELKÝ SLOVNÍK CIZÍCH SLOV – na CD. LEDA, Voznice 2005.
3. Jiří Elman: ANGLICKO-ČESKÝ EKONOMICKÝ SLOVNÍK – na CD. LEDA, Voznice 2005.

Cena poroty za slovník vydaný ve Slovenské republice:
Eva Ondrčková, Danuša Lišková, Jana Pospíšilová: SLOVENSKO-NEMECKÝ EKONOMICKÝ SLOVNÍK / SLOWAKISCH-DEUTSCHES WIRTSCHAFTS-WÖRTERBUCH. Slovenské pedagogické nakladeľstvo, Bratislava 2005
2. ENCYCLOPAEDIA BELIANA. SLOVENSKÁ VŠEOBECNÁ ENCYKLOPÉDIA. 4. zväzok Eh - Gala. Encyklopedický ústav Slovenskej akadémie vied, Bratislava 2005
3. Kolektiv pod vedením Ondreje Sliackeho: SLOVNÍK SLOVENSKÝCH SPISOVATEĽOV PRE DETI A MLÁDEŽ. Literárne informačné centrum, Bratislava 2005.

Čestná uznání:

Čestné uznání poroty Dušanu Karpatskému a kol. za dokonale vydaný a bohatým aparátem doplněný reprint díla: PETRUS LODERECKERUS DICTIONARUM SEPTEM DIVERSARUM LINGUARUM – Petar Loderecker: LATINSKOG, TALIJANSKOG, DALMATINSKOG (HRVATSKOG), ČEŠKOG, POLJSKOG, NJEMAČKOG I MADARSKOG. Prvotisag, Prag 1605. Pretisak i Dodatak, Zagreb 2005 / Petr Loderecker: SEDMIJAZYČNÝ SLOVNÍK - LATINA, ITALŠTINA, DALMATŠINA (CHARVÁTŠTINA), ČEŠTINA, POLŠTINA, NĚMČINA A MAĎARŠTINA. První vydání Praha, 1605. Reprint a dodatek, Záhřeb 2005. Novi Libe + Nacionalna i sveučilišna knižnica, Zagreb 2005.

Čestné uznání poroty Tomáši Zahradníčkovi, nakl. TZ-one za rychlé zpracování a uvedení na trh bohatého souboru odborných elektronických slovníků řady profiLEXICON.

Čestné uznání poroty za přínosné dílo české regionalistiky:
Zbyněk Holub a kol.: DOUDLEBSKÉ NÁŘEČÍ A SLOVNÍK. Roční období, České Budějovice 2004 (2005).

Všechny tituly přihlášené do soutěže budou vystaveny v expozici JTP SLOVNÍK ROKU na 12. mezinárodním knižním veletrhu SVĚT KNIHY PRAHA 2006 od 4. do 7. května 2006 ve střední hale Průmyslového paláce na Výstavišti Praha.
http://www.svetknihy.cz
Ceny budou během programu JTP slavnostně vyhlášeny a předány autorům a nakladatelům tamtéž v pátek 5. května 2004 ve 14.00 hod v Literárním sále (pravé křídlo Průmyslového paláce).

V současné době probíhá již čtrnáctý ročník soutěže. Přihlášené tituly i další podrobnosti o soutěži a její historii najdete na našich webových stránkách www.JTPunion.org nebo přímo na adrese http://www.jtpunion.org/spip/rubrique.php3?id_rubrique=22.

Žádné komentáře. Buďte první.

Přidat komentář

European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
středa 11.00 - 15.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).