Lyons, Pat, Kindlerová, Rita (eds.): 47 odstínů české společnosti

Lyons, Pat, Kindlerová, Rita (eds.): 47 odstínů české společnosti
12.12 2015
Praha: Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. ISBN 978-80-7330-280-1.

Co si Češi nalhávají o Češích? Proč nedůvěřují policii a soudům? Co si dnes myslíme o sametové revoluci nebo o rozdělení Československa? Může mít jméno vliv na naši kariéru? Proč nám nevadí bezpečnostní kamery? Je u nás náboženství mrtvé? Jsou české hodnoty něčím výjimečné? Je česká společnost skutečně tak tolerantní, jak se traduje? Jaké je vůbec v České republice „názorové klima“?
Tato populárně-vědná kniha nastiňuje témata spojená s výzkumem společnosti. Pokouší se přístupnou formou seznámit čtenáře-neodborníka s prací sociologů. Vždyť mnohé otázky, které sociologie zkoumá, jsou přímo spojené s rozhodováním a s opatřeními, jež mají dopad na nás všechny.


Reference

Na věčnou otázku Jací jsme? odpovídá kdekdo. Většinou ale podle toho, jak se mu zrovna hodí, anebo třeba podle toho, s kým se naposledy pohádal. Kniha, kterou držíte v ruce, však chce odpovědět vědecky a věcně, a to nejen na to, jaká je česká společnost, ale také proč taková je. A navíc jazykem a stylem, který není určen jen pro vědce, ale pro každého zvídavého čtenáře. Vynikající!
{Petruška Šustrová – překladatelka,
novinářka a bývalá disidentka}

Kurt Vonnegut vložil jednomu ze svých hrdinů do úst větu o tom, že vědec, který nedokáže vysvětlit osmiletému dítěti podstatu své práce, si nezaslouží být vědcem nazýván. Kdybychom to vzali vážně, ubylo by v naší zemi (a nejen v ní) mnoho vědců. Ona totiž je větší dřina napsat slušnou populárku než kompilovat článek, navíc plný alibistické slovní vaty, pro impaktovaný časopis.
Radkin Honzák – psychiatr

Tato kniha pomůže – alespoň vnímavému čtenáři – přiznat si, že je Čechem, aniž se musí oblékat do kopie sportovního dresu a malovat si po obličeji obrazce v národních barvách. Pomůže vyjít z průměrnosti a možná i pomůže pochopit, že je dobré při státní hymně stát a třeba i držet ruku na srdci, a nepřipadat si přitom jako národovec či obrozenec. Doufejme, že vnímavých čtenářů bude víc než autorů této pozoruhodné publikace.
{Jiří Padevět – spisovatel,
ředitel nakladatelství Academia}

Knížka věnovaná hned několika desítkám problémů společnosti bývá ojedinělým úkazem. V tomto případě nejde pouze o úkaz, ale o poutavé, fundované a inspirativní texty, které dokazují, že sociologie se nebojí vyslovovat k jevům, které prostupují českou a do značné míry celou západní společnost. Kniha je zároveň napsána tak, že je srozumitelná i poučenému laikovi. Věřím, že se stane jednou z nejčtenějších populárně-naučných publikací ve své kategorii.
Miroslav Bárta – egyptolog, archeolog
Žádné komentáře. Buďte první.

Přidat komentář

European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
středa 11.00 - 15.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).